پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک
پمپ هیدرولیک
پمپ هیدرولیک شاول لیبهر

پمپ هیدرولیک

هیدرولیک :

هیدرولیک چیست ؟

انواع پمپ هیدرولیک

انواع پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک :

هیدرولیک در زبان انگلیسی به مبحثی می گویند که به روش های کاربری استفاده از سیالات تحت فشار می پردازد .

سامانه های هیدرولیک سامانه های انرژی سیالات هستند که برای انتقال انرژی استفاده می شوند .

از مزایای هیدرولیک نسبت به دیگر روش های انتقال انرژی مکانیکی یا الکتریکی قابلیت افزایش نیرو در حین انتقال و تغییر سریع جهت حرکت است .

از آنجا که در هیدرولیک انتقال انرژی با کمک یک سیال هیدرولیک انجام می شود و سیالات به طور کلی قابلیت شکل پذیری دارند و می توان آنها را از مسیر های دلخواه عبور داد ، این تعریفی از کلمه هیدرولیک و مفهوم هیدرولیک در دانش و علم فیزیک است .

مهندسی هیدرولیک یکی از زیر شاخه های مهندسی عمران است که به طراحی ، نصب و ساخت تاسیساتی مانند منبع آب ، نیروگاه برق آبی ، سد ، تصفیه خانه و … می پردازد.

پمپ هیدرولیک نیز یکی دیگر از شاخه های هیدرولیک است .

وسیله ای است که در یک سامانه هیدرولیک دبی ایجاد می کند. پمپ ها یکی از دو بخش اصلی محرک اولیه سامانه های هیدرولیک هستند . توان ورودی پمپ هیدرولیک از یک موتور تامین می شود و توان هیدرولیکی را به عنوان خروجی تحویل می دهد .

کاربرد پمپ های هیدرولیک :

از پمپ های هیدرولیکی در سامانه های هیدرو دینامیکی برای مثلا انتقال آب آشامیدنی یا آبیاری و یا انتقال آب فاضلاب یا گرداندن آب سرد و گرم در سامانه ها برای خنک کاری و انتقال مواد شیمیایی ، اسیدی و بازی استفاده می شود البته از این پمپ ها ممکن است برای انتقال مواد جامدی مانند گرد و غبار ، پودر و شن نیز استفاده شود .

هیدرولیک صنعتی : در هیدرولیک صنعتی ، پمپ سیال هیدرولیک تحت فشار را جاری می کند . نوع آبی پمپ های هیدرولیک با استفاده از انرژی جنبشی آب در جریان ، به آن نیرو وارد کرده  و آب را به سطح بالاتری انتقال می دهد . در هیدرولیک صنعتی تصور اشتباهی که در میان بسیاری از مردم وجود دارد این است که پمپ در مدار ایجاد فشار می کند ، در حالی که برخلاف این تصور غلط عامل ایجاد فشار در سامانه هیدرولیک مقاومت در برابر جریان سیال هیدرولیکی و باری است که روی سامانه اعمال می شود ، پمپ تنها جریان سیال را ایجاد می کند و این سیال بدون وجود بار در سیستم به هیچ وجه فشارش بالا نمی رود کاربرد هیدرولیک صنعتی در سیستم متحرک ، ماشین پرس از پارامترهای مهم یک پمپ هیدرولیک خروجی یا دمش پمپ عبارتست از حجم سیالی که در واحد زمان از خود خارج می کند .

شدت جریان یک پمپ وابسته به حجم جابجایی پمپ و سرعت گردش شفت آن است پمپ های هیدرولیک بسته به نوع سامانه هایی که در آن قرار دارند به دو نوع کلی تقسیم می شوند : جابجایی مثبت و جابجایی نامثبت. در سامانه های هیدرواستاتیک از پمپ های با جابجایی مثبت استفاده می شود .

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک

پمپ پره ای : یک نوع دیگر پمپ ، پمپ پره ای است که از 2 قسمت عمده بدنه و روتور تشکیل شده است . پره های پمپ در شیارهای موتور جای دارند و به صورت شعاعی می لغزند .

پمپ پیستونی : یکی دیگر از انواع پمپ هیدرولیک ، پمپ پیستونی است در این پمپ ها از سامانه متداول سیلندر و پیستون استفاده می شود . در یک سیلندر و پیستون ساده با حرکت پیستون در پشت آن مکش ایجاد می شود و در جلوی آن سیال به جلو رانده می شود . البته از این پمپ های ابتدایی تنها در سامانه های دستی استفاده می شود . این پمپ ها گران ترین و مرغوب ترین نوع پمپ های هیدرولیکی هستند و می توانند فشاری تا 700 بار را نیز تحمل نمایند .

 پمپ هیدرولیک شعاعی : نوع دیگری از انواع پمپ هیدرولیک ، پمپ های هیدرولیک شعاعی هستند که پیستون ها نسبت به شفت به حالت شعاعی قرار گرفته اند و با چرخش شفت پیستون ها باز و بسته می شوند ، سیلندرها به صورت خارج از مرکز هستند و با نیروی گریز از مرکز حرکت رفت و برگشتی تامین می شود .

انواع پمپ هیدرولیک

تعدادی از پمپ های هیدرولیکی در دسته بندی جابجایی مثبت و نا مثبت نمی گنجد چرا که اصولا اساس کار متفاوتی دارند . وجه مشترک تمام این پمپ ها این است که اجزای متحرک ، دوار یا رفت و برگشتی ندارند بازده همه این پمپ ها کم است اما به دلیل اهمیتی که دارند از کم بازدهی آن ها صرف نظر می شود . هزینه اولیه و هزینه تعمیر و نگهداری این پمپ ها نیز پایین است .

پمپ ضربه ای ، پمپ جت ، پمپ تزریقی ، پمپ هوایی  از انواع پمپ هیدرولیک می باشد . در پمپ تزریقی به جای آب با فشار بالایی که در پمپ جت استفاده می شود از بخار آب استفاده می شود  و کاربردی درتغذیه دیگ بخار است . در پمپ جت ، بازدهی به توان آب فشار بالا بستگی دارد که به کمک آن آب یا گاز را می توان جابجا کرد . در پمپ های هوایی هوای خروجی از یک کمپرسور دارد پمپ می شود و حباب های هوا ذرات آب را همراه خود می برند .

پمپ هیدرولیک فرمان چیست؟

پس از این که مکانیزم هیدرولیک وارد چرخه ی صنعت شد در زمینه ی خودروسازی نیز تاثیر مثبتی داشت و باعث شد که فرمان های قدیمی که بسیار سخت و خشک بودند و دلیل خستگی راننده می شدند از رده خارج شده و فرمان های روان هیدرولیکی جایگزین آنها شوند این فرمان ها به وسیله ی یک نیروی کمکی عمل پیچاندن فرمان را راحت‌تر می‌کنند و دیگر نیاز به نیروی زیادی از طرف راننده برای دوران غربیلک فرمان نمی باشد . این نیروی کمکی از یک منبع هیدرولیک که همان پمپ هیدرولیک فرمان است ، تامین می‌شود .

بطور کلی هیدرولیک فن آوری تولید ، کنترل و قدرت توسط سیال تحت فشار است و یک سیستم هیدرولیک چهار کار اساسی انجام می دهد .

پمپ هیدرولیک شاول لیبهر

پمپ هیدرولیک شاول لیبهر

1) تبدیل انرژی مکانیکی به قدرت سیال تحت فشار بوسیله پمپها

2) انتقال سیال تا نقاط مورد نظر توسط لوله ها و شلنگها

3) کنترل فشار ،جهت و جریان سیال توسط شیرها

4) انجام کار توسط عملگرها

قانون پاسکال پایه هیدرولیک نوین است این قانون بیان می کند که فشار وارده به هر نقطه از یک مایع محدود بطور مساوی در تمام جهات منتقل شده و با نیروی مساوی بر روی سطوح مساوی اثر می کند .

قوانین پایه در هیدرولیک شامل :

 1. سیال تحت فشار همواره مسیر با مقاومت کمتر رابرای عبور انتخاب می کند
 2. پمپ تولید دبی می کند نه فشار
 3. فشار تنها در برابر مقاومت یک مانع ایجاد می شود .

اصول اصلی بالا اگرچه ساده به نظر می رسند ولی پایه و اساس علم هیدرولیک می باشند . با داشتن درک صحیحی از این قوانین به راحتی می توان حرکت سیال در خطوط انتقال را دنبال و عملکرد سیستم را تحلیل نمود .

جواد سبحانی استادکار ادوات هیدرولیک

یک تعمیر کار هیدرولیک باید با یک سری اصول و ابزارها در رابطه با کار خود آشنایی ، تخصص و مهارت داشته باشد :

 • ابزار کار مورد نیاز نظیر دریل و مته و مته خزینه کاری ، حدیده و دسته حدیده و حدیده کاری ، قلاویز و دسته قلاویز ، انواع پیچ و گام سنج ، انواع پمپ های هیدرولیکی و ساختمان و علائم این پمپ ها و …
 • اصول سوراخ کاری ، خزینه کاری ، حدیده کاری و قلاویزکاری قطعات فلزی
 • آشنایی با فشار و دبی پمپ ، ریلیف (تنظیم فشار) و محدودکننده فشار
 • آشنایی با شیر قطع و وصل و کاربرد آن
 • آشنایی با اصول بستن مدار پمپ و تعیین و مشخصه P و Q
 • آشنایی با اصول محاسبه افت و فشار در مدار هیدرولیکی
 • شناخت عمل کننده های هیدرولیکی (خطی و دورانی)
 • شناخت پمپ هاي هیدرولیک دبي بالا و دبي پايين ، پمپ هاي فشار كم و زياد
 • شناخت انواع سیلندرهای یک طرفه و دوطرفه ، انواع شیرها و کاربرد آنها
 • شناخت قوانين فشار در مراحل مختلف كار با دستگاه هيدروليكی (فشار استاتيك و فشار ديناميك)
 • شناخت ساختمان و كاركرد شير رگلاتور جريان و و محل قرار گرفتن آن در مدار
 • تخصص در اصول آب بندی سيستم هيدروليكی توسط شير يكطرفه پيلوتی
 • تخصص در تنظيم سرعت در شيرهای هيدروليک و پنوماتيک
 • تخصص در تغيير فشار و سرعت تنظيم مدار در اثر بار موافق و مخالف
 • تخصص در نقش شير گلويی دو طرف پيستون و يا ميل پيستون

عیب یابی سیستم هیدرولیک :

معمولا ایراداتی که در سیستم های هیدرولیک اتفاق می افتد دارای علائمی شبیه هم هستند . مثلا افت تدریجی یا ناگهانی در فشار کاهش قدرت یا سرعت سیلندر را به همراه دارد که این کاهش قدرت با افزایش صدا خودش را نشان می دهد .گاهی ممکن است سیلندر هیدرولیک زیر بار متوقف شود و اصلاً حرکت نکند. فیلتر ، پمپ ، شیر فشارشکن ، شیر کنترل جهت یا سیلندر از اجزاء اصلی سیستم های هیدرولیک ساده هستند که ممکن است دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر و سرویس داشته باشند .

شرکت آبادگران معدن نگین در زمینه تعمیر و راه اندازی انواع پمپ هیدرولیک ، هیدرولیک جرثقیل ، ماشین آلات سنگین اعم از لودر ، بولدوزر ، دستگاه های حفاری ، انواع پمپ هیدرولیک کوماتسو ، کاترپیلار و راه اندازی و عیب یابی سیستم های هیدرولیک ، دامپ تراک بلاز ، هیدروموتور ها و اعزام متخصصین مجرب به محل مورد نیاز مشتریان و همچنین فروشنده هیدرولیک بوده و در زمینه فروش و خدمات پس از فروش محصولات هیدرولیک اعم از فشار شکن هیدرولیک ، هیدروموتور ، پمپ های هیدرولیک و محصولات لوازم حفاری معدن اعم از مته ، سرمته ، چکش و کمپرسور دستگاه های حفاری در سراسر کشور ، تهیه و تعمیر و نگهداری انواع دستگاه های بار کننده (شاول ، بیل مکانیکی و حمل کننده ، انواع تراک و کامیون ، ارائه دهنده کلیه قطعات و تعمیرات هیدرولیک ، انواع وینچ های هیدرولیک ، کارتریج سان SUN ، جک های دوطرفه هیدرولیکی ، انواع پمپ هیدرولیک و شیر آلات هیدرولیک ، جک هیدرولیک ، شیر هیدرولیک کنترل جهت و کلیه خدمات مربوط به فروش هیدرولیک و تعمیرکار هیدرولیک آمادگی همکاری و ارائه خدمات را در پهنای گیتی کشورمان دارد .

شرکت آبادگران در زمینه تعمیر انواع برندهای پمپ هیدرولیک تخصص و مهارت داشته و آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز می باشد.

سوابق کاری ما را می توانید از صنایع مس سرچشمه ، شرکت اولنگ ،معدن گل گهر سیرجان ، معدن چادر ملو یزد ، سنگ آهن بافق مرکزی یزد ، شرکت آریاناران و دیگر شرکتهای بزرگ صنایع معدنی در کشور بررسی نمایید.

تلفن های تماس با ما :02166398417-تلفکس:02166398427-تلفن همراه:09121223128و09361223128جهت مشاوره وارائه هرگونه خدمات مورد نیاز بصورت شبانه روزی در خدمت شما میباشد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید