کربارل چیست؟

کربارل چیست؟


شرح پروژه

کربارل یکی از لوازم و ادوات حفاری است که در حفاری های اکتشافی ، ژئوتکنیک و وایرلاین کاربرد دارد . کربارل از هد و پوسته داخلی و خارجی تشکیل شده است .

کربارل ها دارای انواع متريک T2 و وايرلاين در سایزهای NQ ، HQ و PQ ، سينگل ، 2 جداره و 3 جداره در طول های يک و نيم و سه متری می باشند .

کربارل های T2 ضخامت نازکی دارند که در قطرهای ۴۶ ، ۵۶ ، ۶۶ ، ۷۶ ، ۸۶ و ۱۰۱ میلی متر در بازار موجود هستند و به جهت سطح برش کوچک در این نوع ، نرخ نفوذ بخصوص در سازندهای سخت زیاد است.
در حفاری با عمق های بالاتر سیستم وایرلاین بیشتر به کار برده می شود که نیاز به بیرون کشیدن کل رشته حفاری به منظور استخراج مغزه ندارد. کاهش زمان حفاری از مزایای سیستم وایرلاین نسبت به سیستم متریک است. هرچه عمق حفاری بیشتر باشد مزیت بهره گیری از سیستم وایرلاین بیشتر نمود پیدا خواهد کرد.

کاربرد این ابزار در بدست آوردن نمونه های با کیفیت است که یکی از عوامل موثر در دقت نتایج آزمایش خاک و مطالعات ژئوتکنیک می باشد .

از کربارل در روش حفاری به صورت خشک و بدون استفاده از گل حفاری استفاده می شود .بدین صورت که یک لوله استوانه ای شکل توخالی را به رادحفاری وصل می کنیم و دستگاه حفاری به کمک فشار و دوران ناشی از سیستم هیدرولیک شروع به حفاری و نفوذ در زمین می کند. در حین پایین رفتن کربارل نمونه های خاک وارد لوله استوانه ای شده و پس از پرشدن از نمونه ، کربارل بالا کشیده شده و نمونه های خاک بصورت پیوسته در جعبه های مخصوص نمونه خاک قرار داده می شوند . با تکرار این پروسه عملیات حفاری با عمق مورد نظر ادامه می یابد.

تعمیر و راه اندازی ، تامین و نگهداری انواع لوازم حفاری معدن انواع لوازم و ادوات حفاری معدن و … توسط شرکت آبادگران معدن نگین با مدیریت مهندس جواد سبحانی با سال ها تجربه و تخصص